148k views
5 votes
If a grocery cart with a mass of 16.5 kg accelerates at +2.31 m/s2  against a frictional force of -15.0 N, what is the applied force?

User SiggiSv
by
6.4k points

2 Answers

2 votes
2th Law of Newton:


\vec{R}=m.a\\ \\ \vec{R}=\vec{F} -\vec{F_a}=m.a\\ \\ \vec{F}-15=16.5*2.31\\ \\ \vec{F}=38.115+15\\ \\ \boxed{\vec{F}=53.115 \ N}
User Miguel Angel Pons
by
7.6k points
4 votes
Call the applied force 'A'. (Clever ?)

The forces on the cart are 'A' forward and 15 N backward.

The net force on the art is (A-15) forward.

F = m a

Net forward force = (mass of the cart) x (its forward acceleration)

(A - 15) = (16.5) x (2.31)

A - 15 = 38.115

Add 15 to each side:

A = 53.115 newtons

User Borre Mosch
by
8.0k points