49.7k views
3 votes
What is the unit rate for the following. Which is the better buy? a. 2 cans for $1.25 b. 3 cans for $2.19 c. 4 cans for $3.20 d. 5 cans for $3.60

1 Answer

11 votes
The best unit price is 5 cans for $3.60 hope this helps!
User Omari Victor Omosa
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.