165k views
4 votes
What is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

User Abadis
by
8.2k points

1 Answer

4 votes
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
User TheMethod
by
8.1k points

Related questions

1 answer
0 votes
193k views
asked Mar 9, 2017 223k views
Sushrut asked Mar 9, 2017
by Sushrut
7.7k points
2 answers
1 vote
223k views