menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59
asked
Apr 8, 2016
165k
views
4
votes
What is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59
Mathematics
middle-school
Abadis
asked
by
Abadis
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz
4.59/24=0.
19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
TheMethod
answered
Apr 15, 2016
by
TheMethod
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 6, 2016
141k
views
1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59? 2: a 36 ounce box of cornflakes cost $5.79? what are the unit rates for those two and one more question: which is the better gbuy
PierreD
asked
May 6, 2016
by
PierreD
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
141k
views
asked
Jul 21, 2016
193k
views
A 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?
Travis Liew
asked
Jul 21, 2016
by
Travis Liew
9.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
193k
views
asked
Mar 9, 2017
223k
views
A 24 ounce box of cornflakes costs 4.59 equals to
Sushrut
asked
Mar 9, 2017
by
Sushrut
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org