83.1k views
4 votes
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?

User Mekk
by
8.0k points

2 Answers

0 votes
yes,the answer is $5.89 per pair
User Elie
by
8.4k points
2 votes
Yes, it is $5.89 ;) because you have to set it up like this:
5 1
----- ----- Then 1 x 29.45 is 29.45. Then, 29.45 divided by 5 equals 5.89
29.45 ? so basically 5 gloves 1 glove
------- ---------
$29.45 $5.89
User Lbenedetto
by
8.3k points