208k views
1 vote
A staple is made from 40mm of wire. How many staples can be made from 10meters of wire?

User Qarol
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

1m=1000mm\\10m=10\cdot1000mm=10\ 000mm\\\\10\ 000mm:40mm=250\leftarrow answer
User Robthebloke
by
7.0k points