menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
$299 for 4 tires this is unit rate i don't get this please help me
asked
Nov 5, 2016
190k
views
0
votes
$299 for 4 tires this is unit rate i don't get this please help me
Mathematics
middle-school
Bjarte
asked
by
Bjarte
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Well first I think you need to divided
Edward Shtern
answered
Nov 8, 2016
by
Edward Shtern
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Unit rate is when there is the price for one object, which means that each tire costs $74.75 for when the price is $299 or $75 if the price would round up to $300
Mieliespoor
answered
Nov 11, 2016
by
Mieliespoor
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 5, 2017
56.4k
views
Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
Grifball
asked
Nov 5, 2017
by
Grifball
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
56.4k
views
asked
Feb 14, 2019
228k
views
What is the unit rate for $299 for 4 tires
Vtni
asked
Feb 14, 2019
by
Vtni
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
228k
views
asked
Dec 1, 2022
92.7k
views
$299 for 4 tires. What is the cost for one tire? Round your answer to the nearest whole number.. $70 per tire $75 per tire $72 per tire
Momro
asked
Dec 1, 2022
by
Momro
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
92.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org