200k views
0 votes
Marta walked at 3.9 miles per hour for 0.72 hours. How far did she walk

User GodsBoss
by
6.7k points

2 Answers

4 votes
3.9 miles 0.72 hours -------------- X ---------------- 1 hour 1 multiply across, 3.9x0.72=2.808 miles
User Imn
by
7.1k points
5 votes

Answer: 2.808 miles

Explanation:

Given: Marta walked in 1 hour = 3.9 miles (rate of walking per hour)

The number of hours Marts walked = 0.72 hour

To find the distance walked by Marta we need to multiply the distance traveled in 1 hour (rate of walking per hour) by 0.72 hour, we get

The distance walked by Marta=
3.9*0.72 miles

Therefore, the distance walked by Marta=2.808 miles

User ITALIYA
by
6.1k points