Answer: 2.808 miles
Explanation:
Given: Marta walked in 1 hour = 3.9 miles (rate of walking per hour)
The number of hours Marts walked = 0.72 hour
To find the distance walked by Marta we need to multiply the distance traveled in 1 hour (rate of walking per hour) by 0.72 hour, we get
The distance walked by Marta=
miles
Therefore, the distance walked by Marta=2.808 miles