133k views
3 votes
WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

User JLindsey
by
7.5k points

2 Answers

5 votes
7.96/5 per pound or $1.592 per lb.
User Gulty
by
8.7k points
4 votes
You divide $7.96 by 5 to find the rate and unit rate .
So, ur answer will be 1.59
User Tim Bird
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.