133k views
3 votes
WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

User JLindsey
by
6.4k points

2 Answers

5 votes
7.96/5 per pound or $1.592 per lb.
User Gulty
by
7.6k points
4 votes
You divide $7.96 by 5 to find the rate and unit rate .
So, ur answer will be 1.59
User Tim Bird
by
7.5k points