menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
by can buy an 8-pound bag of dog food for $ 7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $ 5.38 which ones better 2 buy
asked
Jun 19, 2016
140k
views
5
votes
by can buy an 8-pound bag of dog food for $ 7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $ 5.38 which ones better 2 buy
Mathematics
middle-school
Gene Bo
asked
by
Gene Bo
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$7.40/8 = $0.925 per pound.
$5.38/4 = $1.345 per pound.
1.345 > 0.925, so it's better to buy the 8 pound bag rather than the 4 pound bag.
Hazel
answered
Jun 21, 2016
by
Hazel
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
You should by the 8 pound bag because it has more for less.
RootHacker
answered
Jun 25, 2016
by
RootHacker
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org