Answer:
$0.16 per ounce
Explanation:
Hello
I think I can help you with this.
the unit rate is the price that you pay for a unit of product, in this case the unit product is the once.
it can be calculated by

Step 1
Let
total price paid=$5.79
number of products=36 ounces
Step 2
put the values into the equation

it means the unit rate is $0.16 per ounce
Have a fantastic day