51.0k views
3 votes
A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 find the unit rate to the nearest cent per ounce.

User Pugna
by
8.9k points

2 Answers

5 votes

If you want to find how much this cereal costs per ounce, you divide the cost by the number of ounces. 5.79 divided by 36 equals about sixteen cents per ounce.
User Yugo
by
7.8k points
5 votes

Answer:

$0.16 per ounce

Explanation:

Hello

I think I can help you with this.

the unit rate is the price that you pay for a unit of product, in this case the unit product is the once.

it can be calculated by


Unit\ rate = (total\ price\ paid)/(number\ of\ products) \\

Step 1

Let

total price paid=$5.79

number of products=36 ounces

Step 2

put the values into the equation


Unit\ rate = (total\ price\ paid)/(number\ of\ products)\\Unit\ rate = (5.79)/(36)\\Unit\ rate =0.16

it means the unit rate is $0.16 per ounce

Have a fantastic day

User David Chelimsky
by
8.1k points