114k views
2 votes
I need to find the unit rate of $112 in 8 hours

User Netham
by
7.5k points

2 Answers

0 votes
A unit rate must have a denominator of one:

n/1
So you would get n by dividing 112 by 8: 112 divided by 8 = 14 so n = 14.

14/1 or $14 p/ hr
User Ayasha
by
8.7k points
6 votes

Answer:


\text{Unit rate}=\frac{\$14}{\text{hour}}

Explanation:

We are asked to find the the unit rate of $112 in 8 hours.

To find the unit rate, we will divide $112 by 8 hours as shown below:


\text{Unit rate}=\frac{\$112}{\text{8 hours}}


\text{Unit rate}=\frac{\$14}{\text{hour}}

Therefore, our required unit rate is $14 per hour.

User Ben Hayden
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories