menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal
asked
Sep 6, 2016
160k
views
5
votes
A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal
Mathematics
high-school
Kulak
asked
by
Kulak
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
If you divide 2.46/6=0.41
If you divide 3.20/8=0.40
Which is a better deal?
Jobo
answered
Sep 12, 2016
by
Jobo
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 24, 2018
195k
views
a food store makes a 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisians. The cost of peanuts is $1.50 per pounds, almonds cost $3.00 per pound, and raisins cost $1.50 per pound. The mixture calls for twice
Kiran Gadhe
asked
Jun 24, 2018
by
Kiran Gadhe
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
195k
views
asked
Sep 21, 2023
170k
views
A 4 1/2 bag of raisians must be divided equally into 1/4 bag portions
Motti Horesh
asked
Sep 21, 2023
by
Motti Horesh
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org