menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal
asked
Sep 6, 2016
160k
views
5
votes
A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal
Mathematics
high-school
Kulak
asked
by
Kulak
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
If you divide 2.46/6=0.41
If you divide 3.20/8=0.40
Which is a better deal?
Jobo
answered
Sep 12, 2016
by
Jobo
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 24, 2018
195k
views
a food store makes a 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisians. The cost of peanuts is $1.50 per pounds, almonds cost $3.00 per pound, and raisins cost $1.50 per pound. The mixture calls for twice
Kiran Gadhe
asked
Jun 24, 2018
by
Kiran Gadhe
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
195k
views
asked
Sep 21, 2023
170k
views
A 4 1/2 bag of raisians must be divided equally into 1/4 bag portions
Motti Horesh
asked
Sep 21, 2023
by
Motti Horesh
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org