221k views
5 votes
A twelve pack of juice costs $3.90. An eighteen pack costs $5.49. Which is the better buy?

User RPradeep
by
7.1k points

2 Answers

4 votes
the answer is the first one, because if you divide 12 by 3.90, and 18 by 3.28, you get $3.08 for the first one and $3.28 for the second one
User KingKerosin
by
8.3k points
3 votes
The better buy is the one that costs the least per pack of juice. If there are twelve packs of juice in the $3.90 package, then you would divide 3.90 by 12 to see how much each pack costs. If there are eighteen packs of juice in the $5.49 package, then you would divide 5.49 by eighteen.
After I did the math, I found out each pack in the 12-pack costs 33 cents, and each pack in the 18-pack costs 31 cents. So the 18-pack would be the better buy.
User Christopherstyles
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.