menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Value-Mart is advertising a Back-to-school sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97, whereas a 12-pack of the same brand cost for $4.77. Which is the better buy? How do you know?
asked
Nov 20, 2016
230k
views
1
vote
Value-Mart is advertising a Back-to-school sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97, whereas a 12-pack of the same brand cost for $4.77. Which is the better buy? How do you know?
Mathematics
middle-school
Nathan Cheval
asked
by
Nathan Cheval
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
You can see that the price of the first pack is less than twice the price of the second whereas you get lot more than twice much more pencils for it (30>24) so the first deal is clearly way better.
Robert Brisita
answered
Nov 27, 2016
by
Robert Brisita
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 14, 2019
20.5k
views
value mart is advertising a back to school sale on pencils.a pack of 30 sells for $7.97,whereas a 12 pack of the same brand cost for $4.77.which is the better buy?how do you know ?
Sdesvergez
asked
Mar 14, 2019
by
Sdesvergez
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
20.5k
views
asked
Dec 9, 2015
134k
views
Value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy and please explain
Wiesson
asked
Dec 9, 2015
by
Wiesson
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
134k
views
asked
Jul 3, 2021
208k
views
Which deal is a better buy? How do you know? True-Mart is advertising a back-to-school sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97, whereas a 12 pack of the same pencils cost $4.77
Qinxianyuzou
asked
Jul 3, 2021
by
Qinxianyuzou
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org