224k views
2 votes
Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds

1 Answer

5 votes
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
User Gary W
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories