19.1k views
3 votes
theo's mom bought an eight -pack of juice boxes at the store for $4. find the unit rate for the juice boxes. (example 4 ) __________

2 Answers

4 votes
If $4 buys 8 juice boxes, then, dividing by 8, the rate is $0.50 per juice box, or two juice boxes per dollar.
User Kerwyn
by
8.5k points
4 votes

For this case, the first thing we must do is define variables.

We have then:

x: total cost

y: total number of juices

The unit cost of each juice is:


C = (x)/(y)

Therefore, substituting values we have:


C = (4)/(8)

Rewriting we have:


C = (2)/(4)


C = (1)/(2)


C = 0.5

Answer:

The unit rate for the juice boxes is 0.5 $ / juice.

User Atif Tariq
by
8.4k points

Related questions