menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Miguel pays $3.78 for a bag of 14 oranges. find the unit price per orange
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Miguel pays $3.78 for a bag of 14 oranges. find the unit price per orange
asked
Feb 26, 2016
171k
views
4
votes
Miguel pays $3.78 for a bag of 14 oranges. find the unit price per orange
Mathematics
middle-school
MStodd
asked
by
MStodd
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$3.78 divided by 14 (oranges) = $0.27 or 27 cents
Spiegel
answered
Feb 28, 2016
by
Spiegel
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Andrey Tarantsov
answered
Mar 1, 2016
by
Andrey Tarantsov
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org