213k views
1 vote
Organic milk costs $2.52 per half gallon. At this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

2 Answers

5 votes
$2.52 x 8 (8 per half gallons is 4 gallons) = $20.16
User Akanni
by
8.3k points
3 votes

Answer:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity 1 such as 2 meter per seconds or 5 kilometer per hour.

As per the statement:

Organic milk costs $2.52 per half gallon.

Unit rate per gallon =
(2.52)/((1)/(2)) = 2.52 * 2 = \$5.04

We have to find the price of 4 gallons of organic milk.


\text{Cost for 4 gallons of organic milk} = \text{Unit rate per gallons} * 4

Substitute the given values we have;


\text{Cost for 4 gallons of organic milk} = 5.04 * 4 = \$ 20.16

Therefore, the price of 4 gallon of organic milk be determined is $20.16

User Leoinfo
by
7.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories