50.0k views
1 vote
Find the missing part of the unit rate:
$6.50/2 lbs = ?$ / lb

1 Answer

3 votes
so 6.5 per 2 pounds =6.5/2=x/1 or
6.5/2=x
solve by dividing evenly
3.25/1=x
3.25=x

the answer is $3.25
User Wdziemia
by
8.4k points

No related questions found