Answer:
He invest $10101.01.
Explanation:
Given : Mark knows that he will need to buy a new car in 5 years. The car will cost $15,000 by then.
To find : How much should he invest now at 8%, compounded quarterly, so that he will have enough to buy a new car?
Solution :
Using compound interest formula,
Where, A is the amount A=$15000
P is the principle P=?
r is the rate r=8%=0.08
t is the time t= 5 years
Substitute the value,
Therefore, He invest $10101.01.