Answer: 5 meters.
Explanation:
When a circle circumscribed about a rectangle,
Then the diameter of the circle = Diagonal of the rectangle,
Here, the length of the rectangle = 8 cm,
And, the width of the rectangle = 6 cm,


Thus, the diameter of the circle = 10 meters
⇒ Radius of the circle = diameter/2 = 10/2 = 5 meters.