menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money? You must show all your working.
asked
Mar 27, 2015
59.1k
views
5
votes
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23
A pack of 4 toilet rolls costs £1.96
Which pack gives the better value for money?
You must show all your working.
Mathematics
high-school
Rough
asked
by
Rough
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
A pack of 4 toliet paper rolls is a better deal because it is better to get 2 packs 4 toilet rolls cost for £1.96 than 9 for
£4.23.
1.96 times 2 is 3.92, so it is better to get the toilet rolls cost for £1.96
Ninoska
answered
Apr 1, 2015
by
Ninoska
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 24, 2017
46.6k
views
A pack of 9 toilet rolls cost £4.23 A pack of 4 toilet rolls cost £1.96 Which pack gives the better value for money?
Racetrack
asked
Nov 24, 2017
by
Racetrack
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
46.6k
views
asked
Feb 4, 2021
14.4k
views
Toilet rolls come in packs of 4 and 9 The 4 pack is £2.04 The 9 pack is £4.68 By valculating the price per roll determine which pack is better value Show your working
Eakan Gopalakrishnan
asked
Feb 4, 2021
by
Eakan Gopalakrishnan
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
14.4k
views
asked
May 13, 2021
159k
views
Toilet rolls come in packs of 4 and 9 The 4 pack is priced at £2.04 The 9 pack is priced at £4.68 By calculating the price per toilet roll, determine which pack is better value . Show your working
SilentGhost
asked
May 13, 2021
by
SilentGhost
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
159k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org