menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money? You must show all your working.
asked
Mar 27, 2015
59.1k
views
5
votes
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23
A pack of 4 toilet rolls costs £1.96
Which pack gives the better value for money?
You must show all your working.
Mathematics
high-school
Rough
asked
by
Rough
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
A pack of 4 toliet paper rolls is a better deal because it is better to get 2 packs 4 toilet rolls cost for £1.96 than 9 for
£4.23.
1.96 times 2 is 3.92, so it is better to get the toilet rolls cost for £1.96
Ninoska
answered
Apr 1, 2015
by
Ninoska
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 24, 2017
46.6k
views
A pack of 9 toilet rolls cost £4.23 A pack of 4 toilet rolls cost £1.96 Which pack gives the better value for money?
Racetrack
asked
Nov 24, 2017
by
Racetrack
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
46.6k
views
asked
Feb 4, 2021
14.4k
views
Toilet rolls come in packs of 4 and 9 The 4 pack is £2.04 The 9 pack is £4.68 By valculating the price per roll determine which pack is better value Show your working
Eakan Gopalakrishnan
asked
Feb 4, 2021
by
Eakan Gopalakrishnan
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
14.4k
views
asked
May 13, 2021
159k
views
Toilet rolls come in packs of 4 and 9 The 4 pack is priced at £2.04 The 9 pack is priced at £4.68 By calculating the price per toilet roll, determine which pack is better value . Show your working
SilentGhost
asked
May 13, 2021
by
SilentGhost
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
159k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org