164k views
3 votes
at wassamatta university, 55.7% of the student body are males. choose one student at random. what is the probability that the student is a female?

2 Answers

6 votes
Since 55.70% is male, out of the 100% student populace, the probability that the student is a female is 44.30%.

100% - 55.70% = 44.30%
User Nab
by
7.1k points
3 votes
100% - 55.7%

= 100% - 55% - 0.70%

= 45% - 0.70%

= 44.30%

-----------

This means that the probability of selecting a female student at random is 44.3% as a percentage.
User Himanshu Bhardiya
by
6.8k points