217k views
3 votes
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.

User Manuelpgs
by
8.0k points

2 Answers

6 votes

(2.94)/(21) \\ \\ (2.94)/(21)=0.14 \\
User Bluefin
by
8.2k points
4 votes
It is simply, 2.94/21 which is 0.14... so 1 ounce = $0.14 
User Hoshi
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories