menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
asked
Mar 2, 2016
217k
views
3
votes
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Mathematics
middle-school
Manuelpgs
asked
by
Manuelpgs
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Bluefin
answered
Mar 4, 2016
by
Bluefin
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
It is simply, 2.94/21 which is 0.14... so 1 ounce = $0.14
Hoshi
answered
Mar 7, 2016
by
Hoshi
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org