217k views
3 votes
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.

User Manuelpgs
by
6.9k points

2 Answers

6 votes

(2.94)/(21) \\ \\ (2.94)/(21)=0.14 \\
User Bluefin
by
7.5k points
4 votes
It is simply, 2.94/21 which is 0.14... so 1 ounce = $0.14 
User Hoshi
by
7.4k points