Answer : The number of moles of
are, 0.03 mole
Solution :
Using ideal gas equation,

where,
P = pressure of the gas = 300 kpa = 2.96 atm
conversion : 1 atm = 101.325 kpa
V = volume of the gas = 250 ml = 0.250 L
conversion : 1 L = 1000 ml
T = temperature of the gas = 300 K
R = universal gas constant = 0.0821 Latm/moleK
n = number of moles of gas
Now put all the given values in the above formula, we get the number of moles of gas.


Therefore, the number of moles of
are, 0.03 mole