124k views
5 votes
Callie bought 2 gallons of juice for $2.58 per gallon. She sold the juice in 1-cup servings for $0.75 each. Each serving is 1/16 gallon. How much more did she get for selling the juice than she paid to buy it?

User Dawid O
by
9.0k points

2 Answers

7 votes
2 gallons * $2.58 per gallon = $5.16 expenses (total spent)
2 gallons * 16 cups = 32 total servings
32 cups * $0.75 per cup = $24 gross revenue (total income)
$24 - $5.16 = $19.84 net revenue (profit)
User Mohamad
by
7.5k points
4 votes

Answer:

she get $18.84 for selling the juice than she paid to buy it.

Explanation:

Callie bought 2 gallons juice for $2.58 per gallon.

Total amount spent = 2 × 2.58 = $5.16

She makes 16 cups (servings) from 1 gallon

Total servings = 16 × 2 = 32 cups (servings)

She sold the juice in 1 cup = $0.75

Total 32 cups = 0.75 × 32 = $24.00

Her gross revenue for 2 gallons juice is $24.00

She spent $5.16 to buy it, therefore this paid amount should be subtract from her gross revenue

Total net profit = 24.00 - 5.16 = $18.84

she get $18.84 for selling the juice than she paid to buy it.

User Todd Ditchendorf
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories