176k views
2 votes
A skateboarder has an acceleration of -1.9 m/s2. If her initial speed is 6 m/s how long does it take her to stop?

A. 4.1s
B. 3.2s
C. 0.32s
D. 2.1s

User Skataben
by
7.2k points

1 Answer

5 votes
intial speed = 6m/s
final speed = 0 m/s as it stop
acceleration = 1.9 m/s2
time taken = t s

v=u+at
0=6+1.9*t
t=3.15 s = 3.2 s