151k views
16 votes
Cedro bought 10 ounces of Cereal A for $2.25. Then he bought 15 ounces of Cereal B for $3.30. Which cereal is less expensive?

User PjoterS
by
5.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Cereal B.

Explanation:

To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.

Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce

Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce

So, cereal B is less expensive.

User Saliou
by
5.1k points