Answer:
Cereal B.
Explanation:
To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.
Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce
Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce
So, cereal B is less expensive.
5.6m questions
7.3m answers