menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
3. Christina goes to the market with $50. She buys one papaya for $20 and spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. Write an inequality for the number of ba…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
3. Christina goes to the market with $50. She buys one papaya for $20 and spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. Write an inequality for the number of ba…
asked
Oct 21, 2016
144k
views
1
vote
3. Christina goes to the market with $50. She buys one papaya for $20 and
spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. Write an
inequality for the number of bananas she can purchase.
P.S dont aswer the previous quieston
Mathematics
middle-school
Farzad Yousefzadeh
asked
by
Farzad Yousefzadeh
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
you have $50 right, you spent $26 altogether 50-26=24
so you have $24
ANSWER:$24
Arnaud Villevieille
answered
Oct 28, 2016
by
Arnaud Villevieille
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 17, 2017
55.2k
views
Christina goes to the market with 50$. She buys one papaya for 10$ and she spends the rest of the money on bananas. Each banana cost 3$. How many bananas can Christina buy?
Hilda
asked
Jun 17, 2017
by
Hilda
9.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
55.2k
views
asked
Feb 28, 2017
161k
views
Christina goes to market with $50. She buys one papaya for $20 and spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. <br /> Write an inequality for the number of bananas she can purchase?
Mark Dowell
asked
Feb 28, 2017
by
Mark Dowell
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
161k
views
asked
Apr 2, 2018
19.6k
views
I NEED WORK 2. Solve 0.7x – 2 < 5.5 and graph the solution on a number line. 3. Christina goes to the market with $50. She buys one papaya for $20 and spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. Write an inequality for the number of bananas she can purchase. 4. Solve 1.2x + 8 < 9.6 and graph the solution on a number line. 5. Billy goes to the store. He has $90. He wants to purchase a leather jacket for $45, a hat for $10, and the rest on jeans. Each pair of jeans costs $35. Write an inequality for the number of jeans he can purchase. 6. Solve 2.6x + 2 > -12.5 and graph the solution on a number line. 7. Rebecca bought one gold fish ($32) and one star fish ($12). She spends the rest of her money on guppy fish. She starts
Marcus Rickert
asked
Apr 2, 2018
by
Marcus Rickert
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
19.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org