182k views
4 votes
Alan buys 6.4 gallons of gas for $24.64 . Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User R Sun
by
8.7k points

2 Answers

4 votes
To find the unit price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. This gives you $24.64 / 6.4 = $3.85. 
User Misconstruction
by
8.4k points
1 vote
The correct answer is $3. 85
User Alexsa
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories