menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alan buys 6.4 gallons of gas for $24.64 . Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Nov 4, 2017
182k
views
4
votes
Alan buys 6.4 gallons of gas for $24.64 . Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
R Sun
asked
by
R Sun
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
To find the unit price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. This gives you $24.64 / 6.4 = $3.85.
Misconstruction
answered
Nov 5, 2017
by
Misconstruction
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
The correct answer is $3. 85
Alexsa
answered
Nov 10, 2017
by
Alexsa
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org