Answer:
Explanation:
Calculate the unit price of Brand A: 54 ounces = 3.375 pounds; 4.89/3.375 is approximately $1.45 per pound. Calculate the unit price of Brand B: 2 3/4 = 2.75; 3.91/2.75 is approximately $1.42 per pound. Calculate the unit price of Brand C: 910 grams is approximately 2 pounds; 3.10/2 is approximately $1.50 per pound. Comparing the unit prices, Brand B has the cheaper unit price.