59.2k views
1 vote
A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same?

User Kalin
by
7.9k points

2 Answers

3 votes
It is $0.05 per ounce, so at that rate, a 128 oz container would cost $6.40.
User Latha
by
7.4k points
4 votes

Answer:

$6.40

Explanation:

A 96 ounce container of orange juice cost = $4.80

Therefore, 1 ounce of orange juice cost =
(4.80)/(96)

= $0.05

The price of a 128 ounce container should be = 128 × 0.05

= $6.40

The price of 128 ounce container should be $6.40.

User DSquared
by
7.6k points

No related questions found