59.2k views
1 vote
A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same?

User Kalin
by
7.7k points

2 Answers

3 votes
It is $0.05 per ounce, so at that rate, a 128 oz container would cost $6.40.
User Latha
by
7.4k points
4 votes

Answer:

$6.40

Explanation:

A 96 ounce container of orange juice cost = $4.80

Therefore, 1 ounce of orange juice cost =
(4.80)/(96)

= $0.05

The price of a 128 ounce container should be = 128 × 0.05

= $6.40

The price of 128 ounce container should be $6.40.

User DSquared
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories