menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lizzy has 6.5 hours to tutor 4 students and spend 1.5 hours in a lab. She plans to tutor each student the same amount of time. The inequality 6.5 - 4t (greater than or equal to)5 can be used to find t,
asked
Jun 15, 2017
161k
views
5
votes
Lizzy has 6.5 hours to tutor 4 students and spend 1.5 hours in a lab. She plans to tutor each student the same amount of time. The inequality 6.5 - 4t (greater than or equal to)5 can be used to find t, the amount of time in hours Lizzy could spend with each student. Solve the inequality. Can Lizzy tutor each student for 1.5 hours? Explain.
Mathematics
middle-school
Wilsonfoz
asked
by
Wilsonfoz
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Not really sure whats up with that inequality but she can't, if she has to spend 1.5 hours in a lab that leaves her with 5 hours. 5/4 is 1.25, so no, she can only spend 1.25 hours with each student.
Maxthon Chan
answered
Jun 21, 2017
by
Maxthon Chan
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 11, 2016
114k
views
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!! Lizzy has 6.5 hours to tutor 4 students and spend 1.5 hours in a lab. She plans to tutor each student the same amount of time. The inequality 6.5 - 4t \geq 1.5 can
Jonas Orrico
asked
Nov 11, 2016
by
Jonas Orrico
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
114k
views
asked
Oct 6, 2021
343
views
Lizzy has 6.5 hours to tutor 4 students and spend 1.5 hours in a lab. She plans to tutor each student the same amount of time. The inequality 4t +1.5 < 6.5 can be used to find t, the greatest amount of time in hours Lizzy could spend with each student. a. Solve the inequality and interpret what your solution means. b. Can Lizzy tutor each student for 1.5 hours? Explain. *
Tjati
asked
Oct 6, 2021
by
Tjati
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
343
views
asked
Jan 25, 2024
197k
views
Lizzy bought 2 roses for $1.50 each, 3g tulips for $0.85 each, and 6 daisies for $1.00 each. How much did she spend on flowers?
Lestat
asked
Jan 25, 2024
by
Lestat
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
197k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org