menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Elisa needs 40 shirts for a charity. One store is selling shirts for $6.95 each. Another store says that the total for al 40 shirts will be $325 with a 20% discount. Which store should Elisa buy shirts
asked
Mar 8, 2017
216k
views
3
votes
Elisa needs 40 shirts for a charity. One store is selling shirts for $6.95 each. Another store says that the total for al 40 shirts will be $325 with a 20% discount. Which store should Elisa buy shirts from? Shirts for $6.95 or $325 for all with a 20% off?
Mathematics
middle-school
Mahesh Kembhavi
asked
by
Mahesh Kembhavi
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Well, let us figure out what the first store will cost.
40*6.95=278
Now for the second store
325*0.8=260
So the first store is $278, while the second store is $260, so Elisa should buy shirts from the second store
Daniel Hiller
answered
Mar 15, 2017
by
Daniel Hiller
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 22, 2018
215k
views
Four people raised money by participating in a charity run. Drag the people in order from the greatest to the least unit rate in dollars per hour. ( GREATEST TO LEAST!!!! ) Felix - $325 for 5.25 hours
Jashu
asked
Dec 22, 2018
by
Jashu
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
215k
views
asked
Sep 25, 2021
6.0k
views
A local charity organization wants to raise at least $1,285 for a group in need. The organization has already raised $325. If each of the 12 members of the organization raises the same amount of money,
SCGH
asked
Sep 25, 2021
by
SCGH
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
6.0k
views
asked
Oct 2, 2022
134k
views
Logan collected pledges for the charity walk-a-thon. He is receiving total contributions of $65 plus $20 for every mile he walks. How many miles will Logan need to walk in order to receive $325?
Jannes Botis
asked
Oct 2, 2022
by
Jannes Botis
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
134k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org