114k views
0 votes
Watermelons cost $0.35 per pound. Joseph’s watermelon costs between $4.20 and $5.25. Which compound inequality correctly represents the possible weights of his watermelon?

User Envek
by
8.2k points

2 Answers

3 votes

Answer: 12 < x < 15

Explanation:

User Geekdenz
by
7.9k points
7 votes
The answer is 12 < x < 15

x - the weight of Joseph's watermelon

Watermelons cost $0.35 per pound:
0.35x

Joseph’s watermelon costs between $4.20 and $5.25:
4.20 < 0.35x < 5.25

Divide all by 0.35:
4.20/0.35 <
0.35x/0.35 < 5.25/0.35
12 < x < 15
User Jiri Kriz
by
9.2k points