194k views
12 votes
NEED HELP ASAP! Mrs. Henry went to the grocery store and purchased 4 pounds of sliced turkey that costs $15.80. How much does it cost per pound?

User Pradyunsg
by
5.3k points

2 Answers

4 votes
The awnser for this one should be three dollars and 95 cents
User Slopapa
by
5.0k points
4 votes

Answer: $3.95

Explanation:

Assuming you just divide the price by the amount of pounds.

15.80 / 4 = 3.95

User David Randall
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.