Answer: The speed of the car is 17.4 m/s
Step-by-step explanation:
Speed is defined as the ratio of distance traveled to the time taken.
Mathematically,

We are given:
Distance traveled = 112.6 km = 112600 m (Conversion used: 1 km = 1000 m)
Time taken = 1.8 hr =
(Conversion factor: 1 hr = 3600s)
Putting values in above equation, we get:

Hence, the speed of the car is 17.4 m/s