230k views
0 votes
A car covers a distance of 112.6 km in 1.8 h. Calculate its speed in meters per second.

2 Answers

3 votes
112.6 km = 112600 m
1.8 h = 1.8 x 3600 s = 6480 s

112600 m / 6480 s
= 17 m/s
User Gumuruh
by
7.8k points
0 votes

Answer: The speed of the car is 17.4 m/s

Step-by-step explanation:

Speed is defined as the ratio of distance traveled to the time taken.

Mathematically,


\text{Speed}=\frac{\text{Distance traveled}}{\text{Time taken}}

We are given:

Distance traveled = 112.6 km = 112600 m (Conversion used: 1 km = 1000 m)

Time taken = 1.8 hr =
1.8* 3600=6480s (Conversion factor: 1 hr = 3600s)

Putting values in above equation, we get:


\text{Speed of car}=(112600m)/(6480s)=17.4m/s

Hence, the speed of the car is 17.4 m/s

User Kegn
by
7.6k points