22.1k views
0 votes
As people exited a movie theater, they were informally surveyed about whether they enjoyed the movie or not.

Males

Enjoyed: 47
Did not enjoy: 13

Females

Enjoyed: 53
Did not enjoy: 3


What are the values of a and b in the relative frequency table for the survey results? Round answers to the nearest percent.

a = 40%, b = 4%

a = 41%, b = 3%

a = 47%, b = 3%

a = 41%, b = 19%

User Koryonik
by
6.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The answer is B. a = 41%, b = 3%

User Evan Lalo
by
6.5k points
1 vote
I'll just do a relative frequency for the whole table:

Enjoyed Did not Enjoy Total
Males 47 13 60
Females 53 3 56
Total 100 16 116

Enjoyed Did not Enjoy Total
Males 47/116 = 0.41 13/116 = 0.11 60/116 = 0.52
Females 53/116 = 0.45 3/116 = 0.03 56/116 = 0.48
Total 100/116 =0.86 16/116 = 0.14 116/116 = 1.00

I'm not sure where a and b should be but based on the table: it can a = 41% ; b = 3% or a = 47% or b = 3%
User Matiit
by
7.4k points