178k views
4 votes
A garage door opener has a power rating of 350 watts.

If the door is in operation for 30 seconds, how many joules of energy are used? (Hint: Remember that 1 watt = 1 joule/sec) 350 J 11.7 J 10,500 J 0.086 J

User Vpekar
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

10,500 J

Step-by-step explanation:

User Andreas Gassmann
by
7.1k points
3 votes
We Know, Power = Energy/Time
Substitute the known value. which is P = 350 watt, & T = 30 sec
350 = E/30
E = 350 * 30
E = 1050 Joules.

So, your answer is 1050 Joules.
Hope this helps! Keep studying!
User Khopa
by
7.9k points