menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A garage door opener has a power rating of 350 watts. If the door is in operation for 30 seconds, how many joules of energy are used? (Hint: Remember that 1 watt = 1 joule/sec) 350 J 11.7 J 10,500 J 0.
asked
Jan 28, 2017
178k
views
4
votes
A garage door opener has a power rating of 350 watts.
If the door is in operation for 30 seconds, how many joules of energy are used? (Hint: Remember that 1 watt = 1 joule/sec) 350 J 11.7 J 10,500 J 0.086 J
Physics
high-school
Vpekar
asked
by
Vpekar
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
10,500 J
Step-by-step explanation:
Andreas Gassmann
answered
Jan 29, 2017
by
Andreas Gassmann
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
We Know, Power = Energy/Time
Substitute the known value. which is P = 350 watt, & T = 30 sec
350 = E/30
E = 350 * 30
E = 1050 Joules.
So, your answer is 1050 Joules.
Hope this helps! Keep studying!
Khopa
answered
Feb 3, 2017
by
Khopa
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org