228k views
3 votes
What is Best Buy out of 3 lbs for 1.89 or 5lbs for 2.49

2 Answers

6 votes
Divide the price by pounds to get the price for one pound:

1.89 / 3 = 0.63
2.49 / 5 ≈ 50

5 pounds for $2.49 is the better deal.
User Teson
by
8.4k points
2 votes
1.89 / 3 = 0.63 per pound
2.49/ 5 = 0.498 per pound

answer
5lbs for 2.49 is the best buy
User Rebar
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories