menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Need help with this problem thx!!!!!!
asked
Feb 11, 2017
31.8k
views
0
votes
Need help with this problem thx!!!!!!
Mathematics
middle-school
Alex Shroyer
asked
by
Alex Shroyer
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
So, if 2 pounds is 4.50, then if you divide both by 2, you get how much 1 pound is, which is 2.25.
Then, you can multiply 2.25 by 13 to get $29.25, which is your answer.
Hope this helps!
RaYell
answered
Feb 14, 2017
by
RaYell
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
First, get the price of one pound of fruit.
To find the price, divide 4.50 by 2: 4.5 / 2 = 2.25
Then multiply 2.25 by 13 to get the answer: 2.25 * 13 = 29.25
Sean S Lee
answered
Feb 15, 2017
by
Sean S Lee
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org